Our range of products include grey fly ash bricks, industrial fly ash cement bricks and fly ash bricks in tamilnadu.
₹ 7.9 / Piece Get Latest Price
| Size | 9*4*3 |
| Compressive Strength | 100 kg/cm² |
| Brick Type | Cement flyash bricks |
| Water Absorption | Max 20 % |
| Shape | Cubical |
| Density | 1700-1850 kg/m³ |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Fire Resistant |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 7.8 / Piece Get Latest Price
| Size | 12 in x 4 in x 2 in |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Partition Walls |
| Resistance Durability | Water Resistant, Heat Resistant, Fire Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 7.8 / Piece Get Latest Price
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Color | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Heat Resistant, Water Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| M0Q | 10000 |
Minimum order quantity: 10000 Piece
Sathiamoorthi Kannan (Proprietor)
Sri Jeyam Bricks
No 23A, Yadhaval Street
Pallavaram, Chennai - 600043, Tamil Nadu, India