Our range of products include fly ash bricks, fly ash cement bricks, fly ash bricks for residential building, fly ash cement bricks supplier, construction fly ash block in chennai and residential fly ash brick.
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Size | 1x1 Feet(300x300 mm) |
| Material | Sandstone |
| Specific Usage | Balcony |
| No. of Tiles Per Box | 1 |
| Suitability | Wall |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Shape | Cubical |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Heat Resistant, Water Resistant, Fire Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| Thickness(mm) | 20mm |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Size | 230x110x75 mm |
| Compressive Strength | 75 kg/cm² |
| Water Absorption | Max 20 % |
| Shape | Rectangular |
| Density | 1700-1850 kg/m³ |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Side Walls |
Minimum order quantity: 10000 Piece
We are engaged in offering Fly Ash Bricks For Residential Building to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Brick Type | Fly Ash Brick |
| Size (L x W x H) | 9*4*3 |
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Compressive Strength | 10 N/mm² |
| Usage/Application | Side Walls |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Resistance Durability | Water Resistant, Fire Resistant, Heat Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Water Resistant, Fire Resistant, Heat Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| Water Absorption | yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
We are engaged in offering Construction Fly Ash Block In Chennai to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Water Resistant, Heat Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
| Thickness(mm) | 25mm |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 7.8 / Piece Get Latest Price
| Size | 9 in x 4 in x 3 in |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Side Walls |
| Resistance Durability | Fire Resistant, Heat Resistant, Water Resistant |
| Eco Friendly | Yes |
Minimum order quantity: 10000 Piece
Sathiamoorthi Kannan (Proprietor)
Sri Jeyam Bricks
No 23A, Yadhaval Street
Pallavaram, Chennai - 600043, Tamil Nadu, India